היסטוריה

רומא היסטוריה

המלוכה הרומית הוא שמה של תקופה שמתחילה במאה ה-8 לפנה"ס ומסתיימת בשנת 509 לפנה"ס עם ייסוד הרפובליקה הרומית. תקופה זו החלה עם ייסוד העיר רומא. התאריך המדויק לוטה בערפל ובאגדה. המחקר המודרני אימץ לשם נוחיות את שנת 753. ממצאים ארכאולוגים חושפים יישוב קבע של סוכות שהיה קיים החל מאמצע המאה השמינית לפנה"ס בגבעת הפאלאטיום. ממצאים אלה תומכים בתיאורי המקורות. ממצאים ארכאולוגיים נוספים חושפים עדויות ליישוב באזור שקדם ליישוב הרומי, יישוב מתקופת הברונזה ואף מתקופת האבן. לא נמצאו שום ממצאים שיוכיחו קשר רציף בין היישוב הפרהיסטורי ליישוב המוכר כיום כ"רומא". בתקופת המלוכה הפך קובץ של כפרים מפוזרים על גבעות רומא, לעיר בחבל לאטיום. עיר זו הייתה תחומה בחומה מבוצרת, היה לה מבנה חברתי מגובש ועמד לרשותה כוח צבאי מסודר. 

הרפובליקה הרומית הוא שמה של תקופה בהיסטוריה של איטליה שבה נשלטה רומא ושטחיה על ידי מוסדות הסנאט הרומי, אספות העם והמגיסטראטים הנבחרים. תחילת התקופה מתוארכת לשנת 509 לפנה"ס, שנת ייסוד הרפובליקה לפי המסורת הרומית וגירוש מלכה האחרון של רומא. תאריך סוף המשטר הרפובליקני, ותחילת תקופת הקיסרות הרומית, נתון במחלוקת, שני התאריכים המקובלים ביותר הם שנת 44 לפנה"ס, שנת מינויו של יוליוס קיסר לדיקטטור מתמיד. התאריך המקובל יותר על החוקרים הוא 27 לפנה"ס, השנה שבה נוסד באופן רשמי משטר הפרינקפס של אוגוסטוס. בתקופה זו של כ-500 שנה לערך הפכה רומא מהעיר הראשית של לאטיום, לבירת איטליה ולשליטה של אימפריה ענקית שכללה, במישרין או בעקיפין, חלק גדול משטחי מדינות הים התיכון.

הקיסרות הרומית היא שמה של תקופה בהיסטוריה של איטליה שבה נשלטו רומא וכל השטחים שסופחו לה על ידי שלטון יחיד קיסרי. התקופה מכונה גם תקופת "האימפריה הרומית", למרות שכמדינה רומא חלשה על שטחים נרחבים והתקיימה כאימפריה עוד בתקופת הרפובליקה, המונח אימפריה מתייחס לשינוי צורת השלטון של המדינה ולא לאופייה המדיני. תיארוך תחילת תקופת הקיסרות הרומית נתון במחלוקת והתאריך המקובל יותר על החוקרים, של שנת 27 לפנה"ס, השנה שבה נוסד באופן רשמי משטר הפרינקפס של אוגוסטוס. גם תאריך קצה של הקיסרות הוא נושא לוויכוח רב שנים. מספר התפיסות לגבי התאריך המדויק של קץ הקיסרות הם רבות ושונות כמו מספר התאוריות המנסות להסביר למה הקיסרות הרומית הגיעה לקיצה. שנת 395, היתה שנה קירטית מכיון שבשנה זו ארע מותו של הקיסר תאודוסיוס הראשון ופיצולה הסופי של האימפריה הרומית לשני גופים מדיניים שונים, האימפריה הרומית המערבית והאימפריה הרומית המזרחית, הידועה יותר כאימפריה הביזנטית. גישות אחרות טוענות שאין כלל תאריך מסוים שבו הסתיימה תקופת הקיסרות ולאורך סוף העת העתיקה ותחילת ימי הביניים המוקדמים, חל תהליך הדרגתי של יצירת מערכות פוליטיות ומדיניות חדשות מתוך מכלול האימפריה הישנה, שהיטשטשה לה.

תאריכים מרכזיים בהיסטוריה של העיר:
753  לפנה"ס - רומא נוסדה על פי האמונה על ידי רומולוס וראמוס
509  לפנה"ס -  הרפובליקה נוסדה
לספירת הנוצרים:
64 - הרס גדול לעיר כתוצאה משריפת ענק פומפיי נעלמת מעל פני האדמה, כתוצאה מהתפרצות הר הגעש וזוב.
247 - רומא חוגגת 1000 שנה להווסדה
313 - קונסטנטין מאמץ רשמית את הנצרות כדת רשמית
476 - נפילת האימפריה
728 - מלך לונגובארדי מעניק כמתנה את העיר סוטרי (הסמוכה לרומא) לכנסייה. קמה מדינת האפיפיור.
1527 - שמונה ימים של בזיזה ושוד ברומא על ידי כוחותיו של צארלס החמישי.
1534- מיכאלאנג`לו מסיים את העבודה בקפלה הסיסטינית
1797 - נפוליאון כובש את רומא
1808 - נפוליאון מצרף את רומא לאימפריה הצרפתית
1849-1866 - הצרפתים שולטים ברומא
1870 - כוחות איטלקים נכנסים לעיר ומכריזים עליה כבירת איטליה המאוחדת
1922 - מוסוליני מוביל את "המצעד לרומא" והופך לראש הממשלה

1944 - בעלות הברית משחררים את העיר
1960 - רומא מארחת את האולימפידה 
1990 - רומא מארחת את המונדיאל

לעמוד :
מלונות מומלצים ברומא
ראו גם נאפולי

 

כרתים - מדריך כרתים באינטרנט
אתונה - מדריך אתונה באינטרנט
איטליה - מדריך איטליה באינטרנט
רודוס - האי רודוס ביוון
איוס- אי המסיבות של אירופה
ליסבון - בירת פורטוגל המקסימה
ראו גם
מוזיאונים באמסטרדם