מאמרים בנושא רומא

מעט רקע על רומא בירת איטליה, קיראו מאמר זה בכדי להבין כמה יש לבירת איטלה רומא להציע לכם, החל מהיסטוריה מרתקת עד אוכל ובארים רומאים אופנתיים, רומא היא עיר ססגונית, נושמת, פועלת ותוססת ובאמת יש בה הכל מהכל, גם כיום רומא היא לב ליבה של איטליה ואחת הערים המרתקות והחשובות בעולם, לפניכם תקציר של רקע לביקור ברומא. 

2500 שנות היסטוריה המגולמות בכל פינה ופינה בעיר, שרידי העבר וחווית ההווה, הארכיטקטורה, הרחובות, האנשים, החנויות (הו הנעליים, הנעליים) הפארקים והגנים, הקפה והגלידות, הפיצות והיין, הכנסיות המדהימות, הכיכרות והמזרקות,לה דולצ'ה ויטה (החיים הטובים)... או במילה אחת, רומא!

ראו גם את עמודי :
בתי מלון מומלצים ברומא בדרוג 2 כוכבים
בתי מלון מומלצים ברומא בדרוג 3 כוכבים
בתי מלון מומלצים ברומא בדרוג 4 כוכבים
בתי מלון מומלצים ברומא בדרוג 5 כוכבים

מעט היסטוריה

תחילתה של רומא ביישוב לא- גדול שנוסד על הנהר טיבר בחבל לַטיוּם שבמרכז איטליה. לימים, האגדה מספרת, באו האחים רומולוס ורמוס (שגדלו ביער על חלב זאבה) ובנו את העיר ב- 753 לפנה"ס. לאחר זמן הרג רומולוס את רמוס אחיו, קרא לעיר החדשה רומא - על שמו של האח - והיה למלכה הראשון. בשנת 500 לפנה"ס הודח מכיסאו המלך האחרון של רומא בשל אכזריותו והוקמה הרפובליקה. את המאבק הראשון מחוץ לאיטליה ניהלה רומא נגד קרתגו ואחר כך פנתה להילחם גם נגד ממלכות הלניסטיות, המשיכה לצפון אפריקה, אסיה הקטנה, ספרד, ועם יוליוס קיסר לגליה ולבריטניה וליוון. בכולם היא הפגינה כוח עצום. התרחבות שלטונה של רומא בעולם הביאה להתמרמרות מבית ותקופה קשה שבמהלכה התחוללה "המהפכה הרומית". (133 לפנה"ס) במשך 100 שנה. עד שאוקטביינוס (לימים אוגוסטוס) ניצח והיה לשליט יחיד על רומי כולה, חידש את הרפובליקה והחזיר את השלטון לסאנט. אחריו שלטו הקיסרים שהותירו את חותמם בעיר על ידי בניה מונומנטלית. טיבריוס, קליגולה, קלאדיוס ונירון (שנרצח באכזריות) השושלת הפלבית (69-96, שטיטוס נימנה על מנהיגיה) שיורשיה ניכסו לעצמם מעמד אל עוד בחייהם הודחה מהשלטון לאחר סיום השושלת הסברית (193) החלה שקיעתה של רומי המפוארת אויבים מבפנים ומבחוץ, גבולות נפרצו. דיוקלטיינוס (305) חילק את האימפריה לשתיים - המזרחית והמערבית. ולאחר התפטרותו השתלט קונסטנטינוס על הממלכה והכיר בדת הנוצרית כדת הרישמית של האימפריה, ומונה הפטרוס (האפיפיור) על ידי ההגמון של רומא. הוויזיגותים (410) והוונדלים (455) בזזו את רומא, האימפריה הצטמצמה וב 476, עם הדחת אוגוסטולוס בא הקץ על האימפריה הרומאית המערבית. במאות ה 9-12 גדל כוחם של האפיפיורים , הם הפכו את רומא לעיר מפוארת בסגנונות הרנאסנס והבארוק. ביזת רומא על-ידי הקיסר קרל החמישי בשנת 1527, המהפכה הצרפתית, כיבושיו של נפוליון ברחבי אירופה ומלחמת צרפת-פרוסיה גרמו לירידה בכוחה של הכנסייה. בשנת 1870 הפכה רומא לבירתה של איטליה המאוחדת,והאפיפיור נטש את העיר לטובת הוותיקן.

מעט מידע שימושי

מטבע: יורו

שפות: איטלקית,אנגלית.

אקלים: כמו בארץ, ביולי אוגוסט חם מאוד (מרבית תושבי רומא נוטשים את בתיהם באוגוסט לחופשת קיץ קריירה) ובדצמבר – פברואר קר (עד אפס מעלות).

אירועים מיוחדים: תהלוכת "יום שישי הטוב" ברומא – 29 במרץ, חג המולד (מיסת חצות בבזיליקת סן פטרו ב 25.12 ולמחרת ברכת האפיפיור) ראש השנה (1 בינואר)

(15 באוגוסט) Ferragosto

טלפון: 3221541 Via M. Mercati 12/14שגרירות ישראל:

 

ברוכים הבאים לרומא

לאחר כארבע שעות טיסה. Fiumicino חברת ישראייר נוחתת בשדה התעופה של רומא, שדה התעופה ברומא ממוקם במרחק של כ 36 ק"מ ממרכז העיר, איך להגיע לעיר? ניתן לעלות על הרכבת שיוצאת לעיר כל רבע שעה וזמן הנסיעה בה אורך כשלושים דקות. דרך נוספת היא באוטובוסים. אם החלטתם לקחת מונית שימו לב שאתם עולים על מונית רשמית (צהובה) ומתחנה מסודרת.

מה לראות והיכן לסייר ברומא

הפורום הרומי – אתר ארכיאולוגי עצום בלב העיר. מקום שהכיל בשיאו את כיכר השוק, בתי משפט, מקדשים, סמלי ניצחון ואת בית הנבחרים. וכיום מכיל שרידים היסטוריים של מקדש יוליוס קיסר, הקוריה - בית הסנאט המשוחזר, מקדש וסטה ועוד. רצוי להצטייד במפה (לבקש בכניסה). ולא להחמיץ את שער טיטוס, שהוקם לאחר מותו של הקיסר טיטוס לציון ניצחון הרומאים על היהודים וכיבוש ירושלים. בראש השער מופיעים תבליטים המתארים את מנורת שבעת הקנים ושאר אוצרות בית המקדש אותם בזזו הרומאים.

הקולוסאום – בתקופת רומי העתיקה היה הקולסיאום (קולסו – ענק) זירה לגלדיאטורים שנלחמו בחיות טרף בפני 50 אלף צופים. המבנה, בעל שלוש הקומות, שנוסד בשנת 72, הוא השריד הגדול ביותר שנותר מאותה תקופה ועדיין מעורר השתאות למרות שבמהלך השנים נשרף, נבזז, ונהרס חלקית. רצוי לשכור מכשיר הדרכה באנגלית, שינחה אתכם במהלך הביקור במקום.

פארק וילה בורגזה . פארק ציבורי רחב ידיים ובו שלושה מוזיאונים חשובים: וילה בורגזה, מוזיאון וילה ג`וליה והמוזיאון הלאומי לאמנות מודרנית.. הווילה והגן המקיף אותה נבנו כמתנה מהאפיפיור בורגזה (1605) למשפחתו. בגן אגם מלאכותי, כרי דשא, חורשות, מקדשים קטנים המחקים את אלו של יוון העתיקה, פסלים ומזרקות. הפארק פתוח מעלות השחר ועד השקיעה

הוותיקן – מדינה קטנה (400 דונם) בתחומי רומא המשמשת כראשות הכנסייה הקתולית. במקום שוכנת הכנסייה הגדולה ביותר בעולם – כנסיית סן פטרוס. הנוצרים מאמינים שפטרוס הקדוש, ממשיכו של ישו, קבור במקום. לכיפת הכנסייה, 120 מטר גבוהה, ניתן לטפס במדרגות, וליהנות מהמראה המרהיב. הקפלה הסיסטינית בכנסייה מעוטרת בציורו של מיכלאנג'לו המתארים סצנות מספר בראשית. במוזיאונים של הוותיקן שפע של אוצרות ארכיאולוגיה ואומנות הכוללות גם יצירות של רפאל, ליאונרדו דה וינצי וכמובן מיכאלנג'לו.

פיאצות, ברחבי העיר פזורות פיאצות (כיכרות) רבות, להלן המרכזיות בהם:

Piazza Del popolo – כיכר העם. לפני שחומות העיר נהרסו הייתה הכניסה לכיכר מצפון דרך שער העם , וממנה אפשר היה לראות את כל רומא. היום במרכז הכיכר מתנשא לגובה 20 מטר אובליסק מצרי המוקף בפסלי ארבעת האריות.

Piazza Navona– כיכר נבונה. הזכר היחיד להיפודרום שהיה במקום בתקופה הרומית. שלוש מזרקות של ברניני שהמרכזית היא מזרקת ארבעת הנהרות – כל אחת מהדמויות המופיעות על גבי המזרקה מייצגת אחד מהנהרות- נילוס, גנגנס, דנוה וריו דלה פלטה. האובליסק מסמן את האור האלוהי. במקום בתי קפה המשקיפים על הארמונות מתקופת הבארוק.

מזרקת פוטנה די טרווי Fontana di Trevi – ידועה בשמה מזרקת המשאלות. את המטבע רצוי לזרוק שגבכם פונה לכיוון המזרקה, כך תבטיחו את שובכם לרומא בעתיד. את המזרקה, ששוקקת חיים בשעות הערב, הורה לבנות האפיפיור קלמנט ה 12. מפארות אותה דמויות מיתולוגיות לרוב. לידיעתכם, ברוב מזרקות המים הפזורות ברחבי העיר המים ראויים לשתייה, אלא אם כן מצוין אחרת.

פנתיאון - "מקדש כל האלים" ,נמצא בפיאצה דלה רוטונדה (piazza della rotunda ) נבנה בשנת 27 על ידי מרקוס אגריפא, ולאחר שנשרף נבנה מחדש על ידי אדריאנוס (מדכא מרד בר כוכבא) בשנת 125 ומאז נשמר ללא פגע. כיפת הפנתיאון בנויה ללא עמודי תמיכה ונסמכת על קשתות ומהווה עדות מרשימה לאדריכלות הרומית העתיקה. הכניסה חינם.

פיאצה ונציה (piazza venezia) – אחת הכיכרות המרכזיות בעיר. מולה נמצאת האנדרטה הלבנה שנבנתה לכבוד המלך ויטוריו השני. ליד נר התמיד לזכר החייל האלמוני, במרכז האנדרטה ניצבים תמיד שני חיילים.

המדרגות הספרדיות – 136 המדרגות המצויות באחד האזורים היוקרתיים של רומא (piazza di spagna) נבנו לפני מאתים וחמישים שנה. בתחתית המדרגות נמצאת מזרקת הסירה ו"עמוד הבתולה".

טיפים והמלצותלמטיילי רומא :

רעבים בשעות הלילה המאוחרות ולא מוצאים מסעדה פתוחה? ברובע טראסטברה (trastevere), שמעבר לנהר הטברה תמצאו מסעדות קטנות ואיכותיות הפתוחות עד השעות הקטנות של הלילה, חייבים לחזור עם מעדנים הביתה? בקרו בחנות castroni שנמצאת ב via cola di rienzo חנות גדולה ובה תמצאו כל מה שנפשכם חפצה.

הדרך הטובה ביותר להכיר את רומא היא להצטייד בנעלים נוחות ופשוט ללכת. טיול רגלי בין הסמטאות, הכיכרות והעתיקות הוא חוויה מיוחדת. אבל, אם בכל זאת החלטתם לשכור רכב זכרו שהתנועה באיטליה סואנת במיוחד ותזזיתית, ושימו לב בעיקר לרוכבי הקטנועים. עוד מילה על תחבורה, מוניות קשה להשיג ברחוב. לכן כדאי להתקשר ל 06-3570 ולהזמין.

כדאי לבקש מבית המלון את מפת העיר 'טוטו סיטה' Tutto Città - "כל העיר".

המדריך השבועי לאירועי התרבות בעיר הוא Roma C’è, ניתן לרכוש אותו בדוכני העיתונים, כמעט בכל קיוסק בעיר מוכרים גלידה טעימה. אבל, שתיים מהמשובחות נמצאות באזור הפנתאון : Della Palma ו - Giolitt

קניות ברומא :
לרשימת כל בתי המלון המומלצים ביותר ברומא וביצוע הזמנה באינטרנט ללא עמלות תיווך:  ראו קישור זה

אזור הקניות הגדול נמצא ב ויה דל קורסו (via del corso), . וברובע Tirdente הסמוך לו, רוב חנויות מעצבי הבגדים נמצאות כאן, וגם חנויות נעלים, תיקים ותכשיטים. סביב via condotti וברחובות החוצים אותו תמצאו חנויות יוקרתיות של מעצבים. בגדים במחירים עממים תוכלו להשיג ב via nazionale. שימו לב שחלק מהחנויות נסגרות בצהריים (בין 13:00-16:00).

Upim (via del tritone 172) היא חנות כולבו גדולה, כלבו נוסף, קטן יותר הוא la rinascente הנמצא ב piazza fiume.

חובבי עיצוב. אל תחמיצו את החנות arte אשר נמצאת ב Piazza Rondanini 32 i שלוש קומות שהן בעצם ארמון מפואר ובו שפע של רהיטים ואביזרים לבית.

שווקים ברומא :

בכיכר קמפו דה פיורי (campo di fiori) מצוי שוק אוכל ססגוני שפועל עד שעות הצהריים. הרחובות היוצאים מהשוק הם מהיפים ברומא. Porta portese (על שם הרחוב בו הוא פועל) הוא שוק הפשפשים הגדול ברומא, מתקיים בימי ראשון בלבד, עד הצהריים.

מסעדות ברומא:

כמעט בכל מקום תמצאו פיצות מעולות שעליהן יצאה גאוותה של איטליה – פיצות דקות ופריכות. גם הפסטות, שמוקרן אומנם בסין, יוגשו לכם גם במקומות הקטנים ביותר טריות, צבעוניות וטעימות. ריכוז המסעדות נמצא ברובע טראסטברה וברובע היהודי

RemO (Piazza Santa Maria Liberatrice 44) מקום נפלא לפיצה רומית קלאסית.

Gusto (Piazza Augusto Imperatore 9) שלושה מפלסים ובהם מסעדה, פיצרייה ובר יין.

Checchino dal 1887 Via di Monte Testaccio 30)) המסעדה ממוקמת באזור המועדונים והברים ומציעה אוכל קלאסי ויינות משובחים.

RISTORANTE ALLA RAMPA, (PIAZZA MIGNANELLI 18 מומלץ לצמחוניים שבינינו.

BIRRERIA PERONI ANTICA (19 (VIA S. MARCELLOפיצרייה עממית, המגישה אוכל טעים ופשוט.

LA MONTECARLO (vicolo savelli 12) עוד פיצרייה מצוינת.

Maccheroni (Piazza delle Coppelle 44) מסעדה פשוטה וטובה.

OSTERIA DER BELLI (9,(PIAZZA S. APOLLONIA. מטבח יצרתי.

ברים ברומא:

Piazzza Pasquino 73) Cul de Sac )

בר היין המקורי של רומא, צעדים ספורים מ - Piazza Navona, תפריט היינות עשיר.

(Piazza SantEgidio 12) Ombre Rosse בצהריים המקום מתפקד כמסעדה ובערב בר לצעירים.

BAR DEL FICO (PIAZZA DEL FICO, 26-28) בר חביב, מוסיקה טובה.

Bar del Palazzo delle Esposizioni (Via Milano 9) בר מצוין, בקומה העליונה שוכנת מסעדה.

מסלולי טיול ברומא למספר ימים

יום 1 – יום טיול בין אתריה המרהיבים של רומא הנזכרים לעיל.

יום 2 – חצי יום טיול ברומא. בהמשך אפשר לבקר בגני טיבולי. העיר טיבולי ממוקמת בשולי גבעות Tiburtini, בקרבת מעיינות בריאות ומפלי מים. אחת האטרקציות העיקריות של העיר היא הגנים של וילה ד`אסטה (villa di este) ,הנחשבים כאחד הגנים היפים באירופה.

יום 3 – נסיעה אל חבל טוסקנה. את הנסיעה כדאי לערוך באחת הדרכים היפות בטוסקנה "דרך היין" ולעצור באחת מהעיירות האופייניות לאזור: גרבה, קיסטלינה וראדה. בהמשך, ביקור בעיר המקסימה סיינה ובה הכיכר המפורסמת "פיאצה דל קמפו" והקתדראלה המרהיבה.

יום 4 – המשך טיול בחבל טוסקנה. כדאי לבקר בעיירה לוקה (ואל תפספסו את השוק) ובסאן ג'ימיניאנו הקרוייה גם "עיר המגדלים". המשך נסיעה צפונה לפירנצה.

יום 5 – טיול בפירנצה, עיר האומנויות המרהיבה. האתרים המומלצים בעיר הם: הדואמו, גשר פונטה וקיו, כיכר הסניורה שהיא בעצם מוזיאון פתוח, מגדל הפעמונים של ג'יוטו, כנסיית סנטה מריה דל פיורי, כיכר מיכאלאנג'לו שממנה אפשר להשקיף על כל העיר וכמובן השווקים הססגוניים, החנויות המעוצבות ובתי הקפה המהודרים.

יום 6 – המשך הטיול בפירנצה. לקראת הערב נסיעה לכיוון רומא.

יום 7 – יום אחרון ברומא.

טיול עם ילדים ברומא

אם אתם חובבי מוזיאונים וחושבים לערוך עם ילדכם טיול קלאסי, אולי תתבדו. כדאי להשאיר זמן להסתובבות חופשית איתם בעיר, לטיול בין המזרקות, הכיכרות, אתרי העתיקות הפתוחים (הפורום, הקולוסאום) ובין הווילות. בוילה בורגוזה יש גן חיות נחמד, לונה פארק, הילדים יוכלו לשוט בסירות משוטים ואפילו לבקר בבית הקולנוע במקום המיוחד לילדים.

פארק השעשועים הגדול ברומא – Luneur נמצא באזור ה EUR הכניסה אליו היא דרך Via delle Tre Fontane .

מעלית הזמן, אטרקציה מיוחדת המציעה את סיפורה של רומא באמצעות אפקטים מיוחדים וחוויה המקיפה את מרבית החושים מושכת מבקרים רבים ומתאימה לביקור עם ילדים. via Dei S.S. Apostoli 20

כנסו לעמוד מלונות מומלצים ברומא
או עיברו ל booking.com לחיפוש עצמאי והזמנה של מלונות ברומא ללא עמלות הזמנה.

המאמר מתוך ארטיקל מאמרים

יעדים נוספים : מטאורה