תחבורה ציבורית ברומא

תחבורה ציבורית ברומא,  רומא התברכה ברשת תחבורה ציבורית מצויינת של אוטובוסים, רכבת קלה, רכבת פרוורית ורכבת תחתית. העיר מחוברת גם לרשת הרכבות הארצית של איטליה. כל אמצעי התחבורה הציבורית בעיר מנוהלים ע"י חברה אחת, ATAC -  Agenzia del Transporto Autoferrotranviario del Comune di Roma דבר זה מאפשר שימוש בכרטיס נסיעה אחד בכל אמצעי התחבורה הציבורית.

הזמינו מונית ברומא דרך אתר ההזמנות הבטוח והמוביל בעולם להזמנת מוניות Online לחצו על כפתור ה TAXI בעמוד זה.

קיימים חמישה סוגי כרטיסים של תחבורה ציבורית:
BIT – כרטיס שמחירו 1.5 יורו המאפשר 100 דקות של נסיעה מרגע ההחתמה על האוטובוסים, הרכבות הקלות, או נסיעה אחת על רכבת תחתית או רכבת עירונית.
BIG – כרטיס יומי שמחירו 6 יורו ומאפשר נסיעה ללא הגבלה עד חצות ביום ההחתמה. הכרטיס קביל באוטובוסים, רכבות קלות, הרכבת התחתית, אוטובוסים של חברת COTRAL, רכבות עירוניות ורכבות אזוריות בתוך גבולות העיר.
BTI – כרטיס שבועי שמחירו 16.5 יורו וניתן להשתמש בו במשך שבעה ימים מיום ההחתמה והוא תקף באוטובוסים, רכבות קלות, הרכבת התחתית, אוטובוסים של חברת COTRAL, רכבות עירוניות ורכבות אזוריות בתוך גבולות העיר.
CIS – כרטיס שבועי שמחירו 24 יורו המאפשר נסיעה ללא הגבלה באוטובוסים של כל החברות, ברכבת התחתית, הקלה, העירונית והאזורית בגבולות העיר.
כרטיס חודשי – כרטיס התקף לכל חודש קלנדרי שניתן לרכוש עד ה-5 בחודש. ניתן לרכוש כרטיס חודשי אישי במחיר של 35 יורו וכרטיס חודשי שאינו אישי במחיר של 53 יורו שניתן להעביר מאדם לאדם. חשוב לציין שילדים מתחת לגיל 10 בליווי הורים אינם מחוייבים בקניית כרטיס בתחבורה הציבורית ברומא.

אפשרות נוספת היא ה Roma Pass. בעבור 30 יורו, כרטיס זה מאפשר לכם שלושה ימים של נסיעה חופשית ברכבת התחתית ובאוטובוסים, ובנוסף, מקנה לכם כניסה חינם לשני המוזיאונים או האתרים הארכיאולוגיים הראשונים שאליהם תרצו ללכת. לאחר מכן, הכרטיס מקנה לכם הנחות במוזיאונים, תערוכות, קונצרטים ובאתרים נוספים. ה Roma Pass מגיע עם ערכה שבה כרטיס התחבורה הציבורית, מפה של העיר, מפה של התחבורה הציבורית ומידע חשוב כמו מספרי טלפון, כתובות וכו'. בנוסף הערכה מכילה גם את מדריך הרומא פאס המכיל רשימה מלאה של מוזיאונים ואתרים, תוכנית של אירועים ופעילויות ואת רשימת השירותים הכלולים בהנחה. ניתן לקנות את הרומא פאס בכל מוזיאון או אתר שכלול ברשימה ובאתרי המידע לתיירים בעיר.

הרכבת התחתית: הרכבת התחתית של רומא מורכבת משני קווים, A (אדום) ו B(כחול), ואורך כולל של 38 ק"מ. הרכבת התחתית יכולה לשמש אתכם כדי להגיע כמעט לכל אתר תיירות ברומא. שני הקווים מצטלבים אחד עם השני ויוצרים צורת X. קיים גם קו חדש, B1 מפיאצה בולוניה. שני הקווים מצטלבים בתחנה מרכזית מאוד הנקראת Termini. קו A נוסע ממזרח למערב מתחנת Battistini לתחנת Anagnina ועוצר באתרים רבים כמו הוותיקן, פיאצה די ספניה, פיאצה ברבריני ופיאצה דל פופולו, תחנת טרמיני והבאסיליקה של יוחנן הקדוש. קו B נוסע מצפון מזרח לדרום מערב מתחנת Rebibbia לתחנת Laurentina. הוא עוצר באתרים כמו הקולוסאום, סירקו מאסימו וקאתדרלת פאולוס הקדוש. הוא מחבר את שלושת תחנות הרכבת טריבורטינה, טרמיני ואוסטיינסה.

אפשר בקלות לבלות שבועות ארוכות ברומא מבלי לעלות על מונית אפילו פעם אחת. אפשר להשתמש ברכבת התחתית וללכת ברגל מכל תחנה לרוב היעדים המעניינים בעיר. מתחנת ה Termini אפשר לעלות על רכבות ליעדים מרוחקים יותר, כמו רכבת לפירנצה וכו', ההתמצאות ברכבת התחתית קלה במיוחד. בבקרים ואחה"צ הרכבת התחתית עמוסה מאוד, ולכן יש להיזהר לא להידחף בתוך הרכבת. בנוסף כדאי להיזהר מכייסים הפוקדים את הרכבת במיוחד בשעות האלה. הרכבות פועלות בכל יום החל מ 5:30 בבוקר ועד 11:30 בלילה (בימי שישי ושבת עד 1:30), ויוצאות כל 7-10 דקות.

אוטובוסים: ברומא יש מאות קווי אוטובוסים הפועלים מ 5:30 ועד חצות. חלק מהאוטובוסים הם אוטובוסים חשמליים (בעיקר ברחובות קטנים ובסמטאות צרות בעיר ההיסטורית, וזאת על מנת לצמצם את זיהום האוויר). בנוסף קיימים יותר מ 20 קווי לילה הפועלים מ 00:30 ועד 5:30 בבוקר, התחנות המרכזיות לאוטובוסים אלה הן Piazza Venezia, Termini. משתי התחנות האלה יוצאים אוטובוסים למקומות שונים בעיר בכל 30 דקות. קווי הלילה מוסמנים בסמל של ינשוף, וניתן לקנות כרטיסים על האוטובוס.

אוטובוס 110 – אוטובוס פתוח לתיירים, הקו מתחיל בתחנת טרמיני ועובר בכל האתרים ההיסטוריים והנופים של העיר כמו הקולוסאום, בוקה שלה וריטה, מזרקת טרבי, כנסיית פטרוס הקדוש וארה פאצ'יס. ניתן לרדת ולעלות בכל תחנה. האוטובוס פועל מ 8:30 בבוקר ועד 7 בערב. ניתן לקנות כרטיסים על האוטובוס. מחיר כרטיס 20 יורו לאדם (18 יורו לאנשים מעל גיל 65) ותוקפו 48 שעות.

Archeobu – קו נוסף העובר במרכז רומא ולאורך הפארק של אפיה אנטיקה. הקו פועל בין 9 בבוקר ל 4:30 אחה"צ. ניתן לקנות כרטיס על האוטובוס ומחירו 12 יורו, תוקפו 48 שעות. ניתן לקנות כרטיס משולב לאוטובוס זה ולקו 110 במחיר של 25 יורו. שני הקווים מציעים גם כרטיסים מוזלים למוזיאונים בעיר.

נהיגה בעיר: נהיגה באיטליה היא עניין מסובך וקשה. נהיגה בערים הגדולות היא דבר שמומלץ בחום להימנע ממנו. לרוב קל ומהיר יותר להסתדר בתחבורה הציבורית ובמוניות. אם אתם מתעקשים לנהוג בתוך רומא, זכרו שבאזורים גדולים של העיר הכניסה לרכבים פרטיים אינה מותרת למי שאינו תושב המקום.

קיימים שבעה אזורי ZTL. בעקבות פקקי התנועה החמורים בעיר, הוחלט לאסור על כניסת כלי רכב ממונעים למרכז העיר בימי העבודה בין 6 בבוקר ל-6 בערב. אזור זה נקרא ZTL-  Zona a Traffico Limitato. באזורים בעיר בהם נגרמים פקקים בלילות כתוצאה מחיי הלילה של העיר, נאסרת כניסת כלי רכב גם בלילה. ובכל זאת, נסיעה ברכב בתוך העיר היא משימה קשה בשל העומס הרב, ומומלץ מאוד להתנייד בתחבורה הציבורית, החנייה ברומא אינה פשוטה בתוך העיר. ברוב העיר קיימים מדחני חנייה וקשה מאוד למצוא מקום חנייה. מחיר שעת חנייה הוא 4 יורו.

שדות תעופה: שדה התעופה המרכזי של רומא הוא שדה התעופה לאונרדו דה ווינצ'י, הידוע גם בשמו פיומיצ'ינו. זהו שדה התעופה הגדול באיטליה והוא מקבל טיסות פנימיות ובינלאומיות. זהו אחד משדות התעופה העמוסים ביותר באירופה. שדה תעופה נוסף בעיר הוא קיאמפינו, שדה תעופה קטן יותר המיועד בעיקר לטיסות צ'ארטר וטיסות פנימיות, כדי להגיע מנמל התעופה פיומיצ'ינו לתוך העיר, ניתן לעלות על רכבת אקספרס ולרדת בתחנה Stazione Termini שהיא התחנה המרכזית של רומא.

נסיעה משדה התעופה לעיר עולה 9.5 יורו והנסיעה אורכת כ-30 דקות. הרכבת פעילה מ 6:30 בבוקר ועד 11:30 בלילה. כדי להגיע משדה התעופה קיאמפינו לתוך העיר, אפשר לקחת אוטובוס של חברת COTRAL ולרדת בתחנה Anagnina שהיא תחנת רכבת תחתית על קו A. אוטובוסים אלה יוצאים בכל 30 דקות מ 6:30 בבוקר ועד 11:00 בלילה. אחרי זמני הפעילות של האוטובוסים, הדרך היחידה להגיע לעיר משדות התעופה היא במונית.

מוניות: מוניות ברומא הן עסק יקר יחסית. קשה לתפוס מונית בספונטניות ברחוב. הדרך הקלה ביותר היא לגשת לתחנת המוניות הקרובה ביותר. במרכז העיר תחנות מוניות ממוקמות בכיכרות המרכזיות ובתחנות המרכזיות. יש מחירים קבועים לנסיעה במונית משדות התעופה (48 יורו מפיומיצ'ינו ו-30 יורו מקיאמפינו). מוניות מורשות צבועות בלבן ומסומנות בסימן מונית על גג המכונית ועל לוחית הרישוי. במוניות המורשות יש כרטיס המסביר באנגלית את העלויות הנוספות הכרוכות במטען, נסיעה בלילה, ימי ראשון וחגים ולשדות התעופה. חשוב לוודא תמיד שמונה פועל. היזהרו ממוניות לא מורשות ונהגים לא רשומים.

השכרת אופנועים, קטנועים או אופניים: למרות שקל מאוד להסתדר ברומא בתחבורה הציבורית, התניידות על רכב דו גלגלי מאפשרת לכם להיות עצמאיים לחלוטין. אפשר להשכיר אופנועים או קטנועים במספר רב של מקומות בעיר, והמחיר הממוצע הוא כ 40-50 יורו ליום. ניתן להשכיר אופניים במקומות רבים בעיר ובפארקים. מומלץ לרכב על אופניים רק בפארקים. זכרו שהנהיגה בעיר מאתגרת ומסוכנת במיוחד ברומא. לנהגים ברומא יש שם של נהגי "קמיקזה" ולכן קשה מאוד לנהוג בעיר.

קווי רכבת ראשיים מחוץ לרומא : מתחנת טרמיני יוצאות רכבות לכל איטליה : נאפולי, פירנצה, בולוניה, מילאנו, מודנה, וונציה, טורינו, ברשיה, ועוד, ליעדים המרכזיים : מילאנו, פירנצה, בולוניה קיימות למעלה מ 5 רכבות מדי יום!

מעדניות ברומא | ראו גם השכרת רכב ברומא | השכרת רכב באיטליה