הפנתאון ברומא

הפנתיאון ברומא, ברומא הרבה מוזיאונים וגלריות שאתם יכולים לבקר בשהותכם שם, אבל יותר מזה רומא זה מוזיאון. להסתובב ברחובות ברומא זה כמו להסתובב במוזיאון תחת כיפת השמים, כל כך הרבה פסלים, כל כך הרבה מבנים. כולם מדהימים, חלקם נשמרו יותר חלקם פחות, אחד מהמבנים שנשמר בצורה הכי טובה זהו המבנה הרומי העתיק, הפנתיאון.

הפנתאון ממוקם במקום שהוא ממוקם לא במקרה, האגדה מספרת שזה המקום שבו רומלוס, ממציא רומא נלקח השמיימה ע"י נשר ליהיות עם האלים. מיכלאנג'לו אמר שהמבנה כל כך מרשים שנבנה על ידי האלים ולא ע"י בן אנוש. הפנתאון שומר על מספר תארים : 1. המבנה הרומי שנשמר בצורה הטובה ביותר. 2. המבנה העתיק בעולם עם התקרה המקורית. 3. המבנה שהעתיקו וחיקו אותו מספר פעמים הכי גבוה.

משמעות השם פנתאון הוא " כל האלים " , המבנה היה למקדש כל האלים, היו לו שימושים נוספים כחצר הקיסר ובית משפט. הפנתאון ברומא ניבנה ע"י מרקוס ויפסניוס אגריפה, אשר היה איש צבא ומצביא לקיסר אוגוסטוס, פעל בסוף הרפובליקה הרומית ותחילת האימפרייה. הפנתאון נבנה בין השנים 25-27 לפנה"ס. המבנה נשרף בשנת 80 לספירה ושופץ ע"י קיסר דומינטיאנוס. בשנת 125 לספירה נבנה מחדש ע"י הקיסר אדיראנוס וזה בעצם המבנה המשומר עד היום.

המבנה הינו בעל הישג ארכיטקטוני מרשים, אוקלוס - מבנה באדריכלות המתאר צוהר או חלון, הצוהר נמצא באמצע הכיפה העשויה מאדמת פוצולנה, הכיפה הגדולה ביותר שעשויה מחומר זה ( הוסיפו לרשימת התארים ), קוטר הכיפה 45 מטרים , גובה 45 מטרים, הכיפה ניצבת על האולם בדיוק מירבי ללא תמיכה מעמודים נלווים. המשבצות אשר נראות בתוך הכיפה נקראות קסטות. 

ליל כל הקדושים,  All Hallows או  Halloween, ב 1 לנובמבר 609 נחנך המבנה כ " כנסיית מריים הקדושה של הקדושים המעונים ", נחנך ע"י האפיפיור בוניפקיוס הרביעי, מאז מזכירים ואו חוגגים את יום זה כל שנה בתחילה כתחפושות של קדושים, לאחר מכן בצירוף של תחפושות מסרטי אימה.

קבורים מתחת לפנתאון מלכי איטליה אמנואל השני, אמברט הראשון והצייר המהולל רפאל.

ראו מפה :


הצג מפה גדולה יותר