הקפלה הסיסטינית

הקפלה הסיסטינית הידוע גם כקפלה הסיקסטינית הינה אחת מהמונומנטים החשובים ברומא, עם לא בעולם כולו. ידועה בעיקר בשל עבודתו של הצייר מיכלאנג'לו אשר צייר על תקרתה של הקפלה, סיפורי בראשית, יום הדין. הקפלה הסיסטינית ממוקמת בקריית הותיקן, בקצה הדרומי של מוזיאון הוותיקן. ניתן לומר באופן חד משמעי שזו ההגלריה המפורסמת בעולם המערבי.

הקפלה הינה ארמון האפיפיור בוותיקן ברומא, מלבד כמוזיאון, או גלריה ומלבד היותה מוקד עליה לרגל למיליונים של אנשים, נוצרים או לא, הקפלה משחקת תפקיד חשוב מאוד בעולם הנוצרי. טקס הקונלווה, בעבר היה המקום בו נבחרו האפיפיורים, הטקס לקח כ 6 שעות, האפיפיור נישא על כס מלכות ועוד טקסים אחרים. האחרון שביצע טקס שומה לזה הוא האפיפיור פאולוס השישי.

הקפלה הסיסטינית אינה הקפלה הראשונה שעמדה במקום, הקפלה הגדולה אשר עמדה שם , עמדה להתמוטט, האפיפיור סיסטוס הרביעי החליט לבנות קפלה חדש, לפעולה זו זימן את האדריכל באצ'ו פונטלי , זה, העז ובנה את את הקפלה ע"פ מידות בית המקדש הראשון שבנה שלמה המלך. המלאכה החלה ב 1477  והסתיימה ב 1480. 

פרסקו - פרסקו היא טכניקת ציור על קיר, ערבוב של פגמנטים שיוצרים צבעים שמתאימים לציור על קיר.סביב חלונות הקפלה צוירו ע"י אמנים שונים כסנדו בוטצ'לי, קוזימו רוסלי ואחרים דמויות של אפיפיורים וסיפור חייו של משה ושל ישו, את כיפת המבנה עוטרו פרסקו בצורה של שמים וכוכבים. ב 1483 הקפלה הסיסטינית נפתחת. שנים מאוחר יותר בשנת 1504 נתעלו סדקים בתקרת הקפלה, לשם כך זימן האפיפיור יוליוס השני ( אחיינו של סיסטוס ) את מיכלאנג'לו לתיקון המבנה תוך כדי עבודת פרסקו נוספת.

ב 10 למאי 1508 החל מיכלאנג'לו את עבודתו בקפלה, סיימה ב 1512. האמן צייר תשע סצנות מספר בראשית, שלוש מהן בריאת העולם, שלוש נוספות בריאת אדם וחווה וגירושם מגן עדן ושלוש סצנות מחייו של נח כולל המבול. לאחר סיום העבודה, העולם עצר נשימתו כאשר ראה לראשונה את עבודתו של מיכלאנג'לו. הראשון שהעז לצייר את אלוהים בדמות אדם. ב 1534 נקרא האמן בשנית, הפעם יצר את " יום הדין " ובתוכו 314 דמויות.

The Sistine Chapel
15 יורו מבוגר
8 יורו  גילאים 6-18

יום ב' - ש'  9:00-18:00
יום א' סגור למעט באחרון בכל חודש - חינם
9:00-14:00

 ראו עמוד הפנתאון ברומא.